logo srdce

Srdce

Srdcí

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Olomoucký deník.cz - Olomoucké srdce útočí na titul rekordman roku 
Blesk.cz - V Olomouci padl světový rekord!
GamePark - Srdce Srdci - Heart to Heart: Olomouc.
EU2009.cz - Project "Heart of Hearts".
Žurnál Univerzity Palackého - Akce Srdce srdcí získala zápis v Guinessově knize rekordů.
Olomoucký deník.cz - Unikátní šou: stovky žáků předvedou u orloje srdce.
Olomoucký deník.cz - Olomoucké srdce útočí na titul rekordman roku


Rekordní Olomouc: největší vajíčko, beránek i hromadný akt
28. května 2010

Olomoučané mají v České knize rekordů desítky kuriózních zápisů. Olomouc má nejvyšší sousoší v Česku i nejstarší květinovou výstavu. Nejsou to ale jediná nej, kterými se město může pyšnit. Další řidávají každoročně jeho obyvatelé. I letos už dosáhli několika rekordů. I když občas trochu neobvyklých. 

Například cukrářka Jarmila Jonáková s kolegyněmi upekla před Velikonocemi obrovského beránka. Bezmála 160 kilogramů vážící moučník se dostal do České knihy rekordů. „Netušila jsem, jak náročné to bude. Příprava a pečení trvaly několik dnů," líčí cukrářka.
 
Vynaložené úsilí vyvážila radost z úspěchu. „Zjistili jsme, že většího beránka nikdo na světě neudělal. Proto také usilujeme o zápis do Guinnessovy knihy rekordů," dodává Jonáková. Na začátku května pak Olomoučané vytvořili ve Smetanových sadech rekord v nejvyšším počtu účastníků společného nordic walkingu, tedy sportovní chůzi s holemi. 266 lidí v součtu ušlo přes šest set kilometrů. O pár dní později navíc Olomoučané už poněkolikáté překonali český rekord v největší společné jízdě s kočárky. „Poprvé jsme jeli před pěti lety a postupně se k akci připojila další města. Letos se v Olomouci zúčastnilo 222 posádek a porazili jsme další města včetně Prahy," uvedla jedna z pořadatelek Kristina Vavríková.
 
Sbližování lidí
 
Podle pelhřimovské agentury Dobrý den, která všemožné české rekordy eviduje, je s Olomoucí spojených několik desítek rekordů. „Nejvíc se lidé pokouší o hromadné rekordy, což nás těší. Protože takové akce obyvatele spojují," říká prezident agentury Miroslav Marek. Většina pokusů bývá podle něj úspěšných. „Pokud nám někdo přihlásí svůj pokus o rekord k oficiální registraci, bývá dobře řipravený," vysvětluje Marek.
 
Nalákat dostatek lidí není podle Vavríkové ani tak těžké. „Záleží na tom, jak jsou soutěživí. Ale slyší na to, že svou účastí přispějí k překonání rekordu," tvrdí.
 
Sbírka rekordů
 
Jeden z nejstarších olomouckých rekordů pochází z roku 1959, kdy zaměstnanci Zory vyrobili největší velikonoční čokoládové vejce. Vysoké bylo 130 centimetrů a vážilo 128 kilogramů. 
Mezi olomouckými rekordmany jsou i jedlíci pizzy, tvarůžků nebo nejvíc nositelů zvířecích příjmení, kteří se sešli v srpnu loňského roku v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Mezi dvaapadesáti častníky bylo nejvíc Vlků, Papoušků, Medvědů a Kosů. Ve stejný den padl v zoo také rekord v největším počtu obličejů pomalovaných zvířecími motivy.
 
Mnohdy nejde jen o kuriózní prvenství, některé akce jsou spojené i s charitativními účely. Na devadesát tisíc korun se v dražbě vyšplhala částka za černobílou fotografii Jana Saudka, na níž autor před dvěma lety na pevnůstce v Křelově zvěčnil 218 nahých dobrovolníků. Peníze získala Nadace Malý Noe pomáhající dětem bez rodičů.
 
Mezi nejzajímavější olomoucké akce se zařadila i loňská podívaná Srdce srdcí. Její součástí byla největší hodina biologie, které se na Horním náměstí zúčastnilo 1523 studentů. Přes čtyři stovky z nich pak v barevných kostýmech vytvořily živý model srdce. Pořadatelé si vysloužili zápis jako český i světový rekord.
 
„Je to úspěch, protože nešlo jen o vytvoření rekordu. Naším cílem bylo přiblížit, jak funguje zdravé a nemocné srdce a ukázat základy první pomoci," vysvětluje jedna z organizátorek lékařka Eliška Sovová.
 
Olomouckou akci Srdce srdcí nominovala Agentura Dobrý den i na ocenění Rekordman roku 2010. Slavnostní prezentace a vyhlášení výsledků se uskuteční v Pelhřimově 12. června.
 
Jana Burešová

Zdroj: http://www.sedmicka.cz


V Olomouci tlouklo živé srdce
7. 10:20

vitalita_napsali[Tisková zpráva] Studenti olomouckých škol coby buňky srdečního svalu byli oblečeni do barevných kostýmů, aby vizuálně oddělili funkčnost jednotlivých částí srdce. Bylo možné vidět nejen zdravě tepající srdce, ale také to, co se děje při fibrilaci síní a fibrilaci komor (druhy arytmií). Ve čtvrtek 25. června zažila Olomouc největší hodinu biologie. Na výuce se sešlo celkem 1 523 „žáků a žaček“, aby se v rámci vzdělávacího projektu SRDCE SRDCÍ naučili, jak naše srdce funguje, jaké jsou poruchy srdečního rytmu a jak se dá srdci pomoci. Hodina biologie byla netradiční nejen počtem žáků, ale především unikátními ukázkami modelu fungujícího srdce, jehož jednotlivé části tvořilo téměř 500 studentů olomouckých škol. Originální projekt organizovala Univerzita Palackého v Olomouci za podpory města Olomouc, Olomouckého kraje a hlavních partnerů společností sanofi-aventis a Zentiva.

A jak taková největší hodina biologie vypadá? Během 52 vyučovacích minut se posluchači dozvěděli, jak funguje nejen zdravé srdce, ale také to, co naše srdce ohrožuje, jaké jsou poruchy srdečního rytmu (arytmie), proč jsou nebezpečné nebo které z nich jsou nejčastější či nejzávažnější. Vše bylo zároveň předváděno na živém obraze srdce. Studenti olomouckých škol coby buňky srdečního svalu byli oblečeni do barevných kostýmů, aby vizuálně oddělili funkčnost jednotlivých částí srdce. Bylo možné vidět nejen zdravě tepající srdce, ale také to, co se děje při fibrilaci síní a fibrilaci komor (druhy arytmií). Celé vystoupení dotvářela hudba olomouckého finalisty soutěže Superstar Davida Spilky. Ani největší hodina biologie na světe se nevyhnula zkoušení. Naštěstí odpovědi na všechny otázky dopadly na výbornou a tak hodina skončila s velkým úspěchem. Zkoušelo se z probíraných informací, tedy např. kolik dutin má srdce, kde se v srdci tvoří elektrické vzruchy, a kudy vedou, nebo které buňky transportují kyslík. Vyučujícími a zkoušejícími byly autorka projektu RNDr. Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc a doc. MUDr. Eliška Sovová, předsedkyně Nadačního fondu Pro srdce Hané. Po skončení netradičního vyučování autorka projektu Ivana Fellnerová podotkla: „Jsem ráda, že se nám podařilo předat nové informace a vědomosti atraktivními metodami. Děti si samy vyzkoušely roli jednotlivých typů buněk v srdci a společně modelovaly srdeční činnost v různých situacích. Potěšilo nás také vytvoření českého a světového rekordu zapsaného do Guinnessovy knihy rekordů v kategorii Největší hodina biologie na světě. Celá akce by nemohla vzniknout bez podpory města Olomouc, Olomouckého kraje a našich partnerů, společností sanofi-aventis a Zentiva.“ Hodinou biologie celý program zdaleka nekončil. Následovala již tradiční akce Nadačního fondu Pro srdce Hané s názvem Zdravé srdce Hané – Šňůra života, jehož součástí byl nácvik laické první pomoci a ukázka automatického defibrilátoru. Olomoučtí hasiči názorně předvedli vyproštění osob z havarovaného automobilu. Nechybělo ani taneční a hudební vystoupení. Celý program uzavírala světelná show, kdy se živý model SRDCE SRDCÍ předvedl v nočních podmínkách.

Zdroj: http://www.vitalia.cz/


Srdce srdcí vytepalo zápis v knize rekordů, akce se zúčastnilo půl druhého tisíce lidí
26.6.2009 17:42

srdce_napsali3Olomouc se včera zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Nadšenci z přírodovědecké fakulty tu spolu s pětistovkou studentů uspořádali největší hodinu biologie na světě, když sestavili živý model srdce. Dvaapadesát minut trvající vyučovací hodiny se zúčastnilo 1523 posluchačů.

Z celkového počtu "posluchačů“ bylo 431 přímých aktérů, žáků a studentů olomouckých škol, kteří hned dvakrát sestavili živý model srdce. Kromě registrovaných účastníků přišly na zajímavou akci stovky dalších Olomoučanů. Ti ocenili perfektně secvičenou zábavnou i naučnou show, při níž kostýmovaní žáci a studenti prostřednictvím různých pomůcek a nápadité choreografie demonstrovali činnost tepajícícího srdce, zástavy a následného oživení orgánu. Kromě zábavné podívané příchozí čekala i zdravotnická osvěta na akci Zdravé srdce Hané. Odborníci na ní ukazovali, jak provádět laickou první pomoc při infarktu. V rámci prevence vzniku kardiovaskulárních chorob si mohli zájemci nechat změřit krevní tlak či cholesterol v krvi. Eliška Sovová, jedna z organizátorek projektu, měla ze zájmu nejmladší generace o akci velkou radost. "Je dobré, když si děti a studenti uvědomí, jak jejich srdce pracuje a co mu škodí. S vědomím toho pak mohou lépe předcházet vážným chorobám, které postihují lidi v pokročilejším věku,“ uvedla.

srdce_napsali2Akce Srdce srdcí byla zároveň spojena s již tradiční akcí Nadačního fondu Pro srdce Hané s názvem Zdravé srdce Hané, která je věnována výuce laické resuscitace a propagaci zdravého životního stylu. Podporu jí vyjádřil i předseda České kardiologické společnosti Václav Chaloupka. "Česká kardiologická společnost podporuje všechny projekty, které vedou ke zlepšení znalostí obyvatel v otázce rizikových faktorů nemocí srdce, a tím k ovlivnění jejich chování.  Na kardiovaskulární onemocnění stále umírá více než polovina obyvatel České republiky a důsledně prováděná prevence může toto smutné číslo zlepšit. Na každém z nás záleží, jak žijeme, jak se pohybujeme, jak se stravujeme a akce Srdce srdcí nám může ukázat cestu, jak v našem boji s leností a pohodlností,“ řekl Chaloupka.

Zdroj: http://www.zpravodajstvi.olomouc.cz


Obří živé srdce na náměstí
24. 6. 2009 | Regionální mutace, Právo - Olomoucký kraj

napsali2Nejen zhruba 500 žáků a studentů středních škol a Univerzity Palackého, ale i široká veřejnost se může 25. června zapojit do projektu největší hodiny biologie v Olomouci, jejíž hlavní součástí bude vytvoření živého modelu srdce na Horním náměstí v centru města. Snahou organizátorů projektu Srdce srdcí je přitom vytvořit český i světový rekord. 

napsali3„Mezi účastníky rekordu mohou být kromě vlastních aktérů zahrnuti také všichni „žáci a studenti“, kteří budou přítomni po celou dobu našeho specifického vyučování. To musí podle propozic Guinness World Record trvat minimálně 30 minut. Do rekordu tak může být započítán kdokoliv z diváků na Horním náměstí, pokud si před zahájením akce vyzvedne registrační lístek u některého z označených registračních míst a po skončení akce ho vhodí do některého ze sběrných boxů,“ konstatovala autorka projektu Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. 

 

napsali1Jako bonus podle ní každý účastník získá brožurku se základními informacemi nejen o projektu Srdce srdcí, ale i s návodem, jak své srdce chránit.

Akci Srdce srdcí zahájí defilé mažoretek, v 16 hodin pak aktéři sestaví poprvé model srdce. 

 


Náměstí uvidí zítra obří srdce v podání pětistovky studentů

Na Horním náměstí bude zítra tepat obří srdce. Rozproudí ho pětistovka studentů a žáků olomouckých škol. Ojedinělý projekt se zrodil před rokem v rámci populární dětské univerzity. Zápis do Guinessovy knihy rekordů má živé srdce jistý – před nimi ještě nikdo nic podobného neudělal.

Studenti se na největší hodinu biologie připravovali pečlivě několik týdnů. Dynamický obrazec má téměř pět stovek čtverečních metrů a počet účastníků dosahuje rovněž tohoto čísla. "Mezi účastníky rekordu mohou být kromě vlastních aktérů zahrnuti také všichni 'žáci a studenti', kteří budou přítomni po celou dobu našeho specifického vyučování. To musí podle propozic Guinness World Record trvat minimálně 30 minut. Do rekordu tak může být započítán kdokoliv z diváků na Horním náměstí, pokud si před zahájením akce vyzvedne registrační lístek u některého z označených registračních míst a po skončení Největší hodiny biologie ho vhodí do některého ze sběrných boxů," uvedla autorka projektu Ivana Fellnerová z olomoucké přírodovědecké fakulty. Jako bonus podle ní každý účastník získá brožurku se základními informacemi nejen o projektu Srdce srdcí, ale i s návodem, jak své srdce chránit. Právě na srdeční poruchy se zaměří i "výuka“, která bude prostřednictvím různých pomůcek a nápadité choreografie demonstrovat princip fyziologické srdeční kontrakce, zástavy a následné defibrilace.

Akce Srdce srdcí je zároveň spojena s již tradiční akcí Nadačního fondu Pro srdce Hané s názvem Zdravé srdce Hané, která je věnována výuce laické resuscitace a propagaci zdravého životního stylu. Podporu jí vyjádřil i předseda České kardiologické společnosti Václav Chaloupka. "Česká kardiologická společnost podporuje všechny projekty, které vedou ke zlepšení znalostí obyvatel v otázce rizikových faktorů nemocí srdce, a tím k ovlivnění jejich chování. Na kardiovaskulární onemocnění stále umírá více než polovina obyvatel České republiky a důsledně prováděná prevence může toto smutné číslo zlepšit. Na každém z nás záleží, jak žijeme, jak se pohybujeme, jak se stravujeme a akce Srdce srdcí nám může ukázat cestu, jak v našem boji s leností a pohodlností vyhrát," uvedl Chaloupka.

Akci Srdce srdcí zahájí na Horním náměstí 25. června v 15:50 defilé mažoretek. Zhruba v 16:00 sestaví žáci a studenti poprvé model srdce a v 17:00 bude následovat Zdravé srdce. Doba mezi 18:00 a 20:00 bude patřit vystoupením kapel, tanečních skupin Lola‘s Dance a Duck beat i mažoretkám. Kulturní část programu vyvrcholí ve 20:00 zhruba hodinovým koncertem Davida Spilky. V 21:00 se zájemci mohou těšit na večerní Srdce srdcí se světelnou show. 

Zdroj: http://www.zpravodajstvi.olomouc.cz/


Živé srdce. Bude to rekord?
26. 6. 2009 | Mladá fronta DNES - střední Morava

OLOMOUC - Červená trička pro levou polovinu srdce, modrá pro část pravou. Tepající srdce a krvinky přenášející kyslík předvedli včera odpoledne na Horním náměstí v Olomouci žáci a studenti zdejších škol. Večer si vystoupení zopakovali při efektním nasvícení. Organizátoři doufají, že akce se jako Největší hodina biologie zapíše do Guinnessovy knihy rekordů.


Z lidí bude srdce srdcí. I s tepem
24. 6. 2009 | Mladá fronta DNES - střední Morava

OLOMOUC - Atraktivní biologie a Zdravé srdce Hané, to jsou dva projekty, které se letos spojí v pokusu o vytvoření světového rekordu. Živý model lidského srdce, který zítra na Horním náměstí v Olomouci znázorní na pět set dobrovolníků, má přihlížející nejen poučit o fungování důležitého orgánu lidského těla, ale také upozornit na nebezpečí srdečněcévních chorob a jejich prevenci.

Jako odborná poradkyně se na projektu podílí i Eliška Sovová, lékařka první interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a zakladatelka Nadace Pro srdce Hané.

Prevenci srdečněcévních chorob se věnujete dlouhodobě. Může k ní pokus o největší hodinu biologie přispět? Projekt Srdce Srdcí má ukázat základní anatomické a fyziologické funkce srdce, ale také některé nemoci, na které můžeme umřít a které jsou léčitelné, pokud máme alespoň nějaké základní znalosti.

A tyhle znalosti lidem chybí?

Bohužel ano. Loni jsme zkoumali, co o rizikových faktorech srdečních onemocnění vědí naši pacienti, a výsledky byly hodně slabé. Přitom prevence je nejdůležitější, lékař zdraví ovlivní jen asi z 20 procent.

Bude živý model srdce věrohodný? Nemuseli jste ho třeba „zpomalit“, aby dobrovolníci stíhali jednotlivé pohyby?

Vytvořit model, který by fungoval stejně rychle jako naše pravé srdce, je zhola nemožné. Alespoň si uvědomíme, jakého „hrdinu“ máme v našem těle. Věrohodná je na modelu elektrická aktivace, stah síní a komor, fáze plnění a velký a malý oběh. Okysličenou a neokysličenou krev představují barvy třásní.

Tak funguje srdce zdravého člověka... Nechci prozrazovat naše know-how, alemohu naznačit, že diváci se dočkají i nemocného srdce. 

Program Srdce Srdcí

KDY: 25. červen 2009
KDE: Horní náměstí Olomouc
15.50–16.00 Mažoretky – defilé
16.00–17.00 Hodina biologie + denní varianta „Srdce srdcí" – pokus o český a světový rekord
17.00–18.00 Zdravé srdce Hané – Šňůra života
18.00–18.20 Tanec–Lola''s Dance
18.20–18.45 hudba – Canadian Cocain Party
18.45–18.55 Mažoretky – Majolenky
18.55–19.35 Hudba – Good Enough Mother
19.35–19.45 Mažoretky – Rozárky
19.45–20.00 Tanec – Duck Beat
20.00–21.00 Koncert Davida Spilky
od 21.00 Noční varianta „Srdce srdcí" – světelná show


VIDEO: Rekordní srdce tepalo na Horním náměstí
25.6.2009 20:51 aktualizováno 26.6.2009 11:19 | Deník

kolesarovaOLOMOUC - Čtyřista třicet jedna žáků ve čtvrtek odpoledne na olomouckém Horním náměstí vytvořilo jedno velké tepající srdce. Při originálním vystoupení padl dosud neexistující světový rekord: největší hodina biologie měla před radnicí naráz 1523 registrovaných studentů.

Unikátní vystoupení téměř čtyři set padesáti studentů a žáků s názvem Srdce v srdci během přednášky o srdečním orgánu názorně divákům ukázalo, jak pracuje srdce zdravé, s lehčí vadou i s těžkou poruchou, u které je potřeba okamžité první pomoci.

„Celé náměstí má k rekordům blízko, například Sloup nejsvětější Trojice je největším na celé planetě," pověděl primátor Martin Novotný z pódia před začátkem akce. „No a také tu máme nejslabší osvětlení," zaglosoval rektor olomoucké univerzity Lubomír Dvořák.

V rámci prevence vzniku srdečních a cévních chorob si mohli zájemci na náměstí nechat změřit krevní tlak či cholesterol v krvi.

Zdroj: http://www.olomouckydenik.cz


Aktuality
Akce Srdce srdcí získala zápis v Guinessově knize rekordů

Autor: Ondřej Martínek  

Obyvatelé Olomouce byli 25. 6. na Horním náměstí svědky úspěšného pokusu o zápis do Guinessovy knihy rekordů a také o vytvoření rekordu českého. Akce Srdce srdcí s podtitulem Největší hodina biologie na světě se nakonec zúčastnilo 1 523 registrovaných „studentů“. Přes čtyři stovky z nich pak byli studenti olomouckých základních a středních škol a posluchači UP, kteří na náměstí vytvořili živý model srdce.

Model srdce studenti během odpoledne také několikrát roztepali za doprovodu hudby Davida Spilky, který rovněž odehrál večer koncert. Účastníci hodiny tak mohli vidět, jak srdce pracuje, jak vypadá srdeční fibrilace či následná defibrilace v případě srdeční zástavy, a to vše díky dynamickému modelu srdce tvořeného právě stovkami mladých lidí. Ti za pomoci důmyslné choreografie, barevných kostýmů a dalších pomůcek vytvořili na ploše přes 400 metrů čtverečních model srdce, jehož obraz byl snímán z vysokozdvižné plošiny a přenášen na velkoplošnou obrazovku.

„Myslím si, že akce se velmi vydařila, nezklamalo nás ani počasí, ani technika a děti si to bezesporu užili stejně jako všichni diváci. Bylo krásné konečně vidět to, co jsme tak dlouho a pracně nacvičovali,“ dodala autorka a hlavní organizátorka projektu RNDr. Ivana Fellnerová, Ph.D., z PřF UP. Teoretický základ stovkám Olomoučanů mezitím poskytovaly právě dr. Fellnerová a spoluorganizátorka a odborná poradkyně akce doc. Eliška Sovová, Ph.D., MBA, předsedkyně Nadačního fondu Pro srdce Hané. Největší hodina biologie na světě nakonec trvala téměř 60 minut včetně výkladu, praktických ukázek, ale také tradičního opakování a přezkoušení účastníků na konci výuky. Ve večerních hodinách pak proběhlo sestavení modelu srdce ještě jednou, tentokrát jako působivá světelná show.

Organizátorům se tak podařilo přesně to, co chtěli – upozornit, že to Evropě nemusíme jen osladit, ale ukázat jí také, kde leží její srdce. Akce Srdce srdcí se konala jako součást projektu Kreativní biologie UP a byla spojena s již tradiční akcí Zdravé srdce Hané Nadačního fondu Pro srdce Hané. Během zábavného odpoledne si mohli občané Olomouce nechat např. zdarma změřit krevní tlak a cholesterol či si vyzkoušet laickou první pomoc v případě infarktu.

Myšlenka sestavit model lidského srdce z dětí vznikla více než před rokem při přípravě přednášek pro první ročník Univerzity dětského věku. Akci uspořádala Přírodovědecká fakulta UP ve spolupráci s Nadačním fondem Pro srdce Hané.

Zdroj: http://www.upol.cz  


Tepající srdce v Olomouci
22.6.2009 | Medicina

http://www.medicina.cz/verejne/clanek.dss?s_id=8050&s_ts=39986,3750694444


Živý model srdce vytvoří studenti olomouckých škol
20.06. 00:06 | tn.cz / kat

Největší hodina biologie na světě se uskuteční v Olomouci.

Ve čtvrtek 25. června 2009 v 16hodin se můžete osobně zúčastnit v Olomouci na Horním náměstí největší hodiny biologie na světě. Uskuteční se v rámci projektu, nazvaného Srdce srdcí, organizuje Univerzita Palackého v Olomouci.

Pokusí se o zápis do Guinessovy knihy rekordů

Jedná se o naprosto jedinečnou akci, která originálním způsobem propojí poučení i zábavu. Více než 500 žáků olomouckých základních a středních škol spolu se studenty Univerzity Palackého vytvoří živý model fungujícího srdce a pokusí se o zaregistrování do Guinessovy knihy rekordů.

Děti jako buňky

Myšlenka sestavit model lidského srdce z dětí a mladých lidí vznikla více než před rokem v hlavě hlavní organizátorky projektu Srdce srdcí RNDr. Ivany Fellnerové, Ph.D. z olomoucké Přírodovědecké fakulty, která vysvětluje: "Vědomosti a nové informace se dají předávat i metodami mnohem atraktivnějšími, než jsou tradiční slovní prezentace a tištěný text. Pokud děti stylizujeme do jednotlivých typů srdečních buněk a ony simulují činnost komor, síní, chlopní a dalších částí srdce, má celá akce přirozeně vzdělávací charakter."

Aktéři pomocí barevných kostýmů, různých pomůcek a důmyslnou pohybovou choreografií vysvětlí princip fungování srdeční akce, ale také srdeční zástavy. Působivé představení, podmalované hudbou olomouckého finalisty Superstar Davida Spilky, proběhne odpoledne za denního světla a také večer jako světelná show.

Zdroj: http://tn.nova.cz/magazin/zena/zdravi-a-zivotni-styl/zivy-model-srdce-vytvori-studenti-olomouckych-skol.html


Srdce srdcí bije pro vás
19.6.2009 | Zena-in.cz 

Zdroj: http://zena-in.cz/clanek/srdce-srdci-bije-pro-vas


Tepající srdce v Olomouci 
19.6.2009 | Klinikazdravi.cz 

http://www.klinikazdravi.cz/akce.php?date=2009-06-25


Tepající srdce v Olomouci
19. 6. 15:21

[Tisková zpráva] Praha, 15. června 2009 - Víte jak funguje lidské srdce? Přijďte se podívat ve čtvrtek 25. června 2009 v 16.00 hodin na Horní náměstí v Olomouci, kde se uskuteční největší hodina biologie na světě. Projekt nazvaný SRDCE SRDCÍ, organizuje Univerzita Palackého v Olomouci. Partnery tohoto vzdělávacího projektu jsou společnosti sanofi-aventis a Zentiva. Jedná se o naprosto jedinečnou akci, která originálním způsobem propojí prvky vzdělání, zábavy a týmové spolupráce. Více než 500 žáků olomouckých základních a středních škol spolu se studenty Univerzity Palackého vytvoří živý model fungujícího srdce a pokusí se o zaregistrování do Guinessovy knihy rekordů.
Myšlenka sestavit model lidského srdce z dětí a mladých lidí vznikla více než před rokem v hlavě hlavní organizátorky projektu SRDCE SRDCÍ RNDr. Ivany Fellnerové, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UP Olomouc, která vysvětluje: „Vědomosti a nové informace se dají předávat i metodami mnohem atraktivnějšími, než jsou tradiční slovní prezentace a tištěný text. Pokud děti stylizujeme do jednotlivých typů srdečních buněk a ony simulují činnost komor, síní, chlopní a dalších částí srdce, má celá akce přirozeně vzdělávací charakter." 
Aktéři pomocí barevných kostýmů, různých pomůcek a důmyslnou pohybovou choreografií vysvětlí princip fungování srdeční akce, ale také srdeční zástavy.Působivé představení, podmalované hudbou olomouckého finalisty Superstar Davida Spilky, proběhne odpoledne za denního světla a také večer jako světelná show.
„Jsme velmi rádi, že nám maximální podporu při organizaci poskytlo město Olomouc, dále Olomoucký kraj a společnosti sanofi-aventis a Zentiva, s jejichž pomocí lze realizovat akci v plné šíři. SRDCE SRDCÍ je prostě srdeční záležitostí a symbolizuje týmovou spolupráci. Jsem přesvědčena, že všem zůstane zážitek na celý život... a v paměti snad i něco z biologie kardiovaskulárního systému. Akci jsme registrovali jako pokus o světový a český rekord u londýnské agentury Guinness World Records a agentury Dobrý den v Pelhřimově," dodává doktorka Ivana Fellnerová, autorka projektu. Organizátoři by rádi v  započaté tradici pokračovali. V rámci projektu Kreativní biologie chtějí  v budoucnu představit řadu dalších biologicko-lékařských procesů, jejichž pochopení může u široké veřejnosti zlepšit postoje a osobní zodpovědnost k vlastnímu zdraví.
Akce je součástí projektu Kreativní biologie Univerzity Palackého a je spojena s již tradiční akcí Zdravé srdce Hané Nadačního fondu Pro srdce Hané. Hlavním cílem populárně vzdělávacího projektu je zvýšení povědomí o tom, jak má fungovat zdravé srdce a jak je důležitá prevence srdečně cévních (kardiovaskulár­ních) onemocnění.

Zdroj: http://www.vitalia.cz/, 19. června 2009


Srdce jako spartakiáda: stovky lidí chystaly unikátní šou v Olomouci

OLOMOUC - Největší hodina biologie na světě se čtvrtek chystala v Olomouci. Stovky žáků a studentů nacvičovalo, jak pracuje lidské srdce. V rámci projektu „Kreativní biologie" Univerzity Palackého se vystoupení „Srdce srdcí" představí 25. června v 16 hodin na Horním náměstí v Olomouci.
„Půjde o unikátní akci, která originálním způsobem propojuje prvky vzdělání, zábavy a týmové spolupráce. Více než 500 žáků olomouckých základní a středních škol spolu se studenty Univerzity Palackého vytvoří živý model fungujícího srdce," popisovala předsedkyně pořádajícího Nadačního fondu Pro srdce Hané docentka Eliška Sovová.
„Barevnými kostýmy, různými pomůckami a důmyslnou choreografií bude touto atraktivní metodou vysvětlen princip fyziologické srdeční kontrakce, ale také srdeční zástavy a následné defibrilace," sdělila.
Představení, podmalované hudbou Davida Spilky proběhne jednak odpoledne za denního světla a také večer jako světelná show.
Pořadatelé akci registrovali jako pokus o světový a český rekord u londýnské agentury Guiness World Records a agentury Dobrý den v Pelhřimově.
„Protože žádná podobná akce dosud nebyla registrována, nabídly nám obě agentury otevření nové kategorie", uvedla autorka projektu a hlavní organizátorka doktorka Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc.
Akce Srdce srdcí je zároveň spojena s již tradiční akcí Nadačního fondu Pro srdce Hané s názvem Zdravé srdce Hané, která je věnována výuce laické resuscitace a propagaci zdravého životního stylu.
„Byli jsme velmi potěšeni nabídkou spolupráce na tomto populárně vzdělávacím projektu", uvedla předsedkyně nadačního fondu docentka Eliška Sovová. „Jen neustálým vzděláváním našich obyvatel můžeme zlepšit jejich postoje a chování, což povede ke snížení úmrtí na kardiovaskulární choroby," dodala.
Více o projektu na stránkách srdcesrdci.upol.cz.

Zdroj: http://www.olomoucky.denik.cz/, autor Daniela Tauberová


Ukáží fungování srdce a pokusí se o rekord Olomouc 

Největší živý model srdce nacvičovali včera školáci a studenti ve sportovní hale v Olomouci. Projektem Srdce srdcí chtějí organizátoři upozornit, jak funguje nejdůležitější lidský orgán a jak předcházet jeho chorobám. Pokusí se zároveň o zápis do české i Guinessovy knihy rekordů.
„Sehnali jsme na pět set studentů a žáků základních škol, kteří budou představovat jednotlivé části srdce," popisuje autorka projektu Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Účastníci budou mít na sobě trička různých barev, podle toho, do které části srdce patří. Například „leví komoráři" budou v červeném, „praví síňaři" ve světle modrém. K tomu, aby se všichni pohybovali správně podle choreografie, jim dopomůže hudba Davida Spilky.
„Musel jsem se kvůli tomu naučit, jak srdce funguje, aby každý impuls srdce měl svůj zvuk," říká zpěvák.
I když srdce tvořené mladými lidmi se rozhýbalo už včera, hlavní vystoupení ho teprv čeká. Příští čtvrtek odpoledne se totiž stane hlavní učební pomůckou Největší hodiny biologie na Horním náměstí. „Akci jsme zaregistrovali jako pokus o rekord," uvádí Fellnerová. Aby mohli pořadatelé správně spočítat všechny „žáky", kteří na hodinu biologie přijdou, bude ve čtvrtek náměstí obklopené registračními místy. „Účast v roli nezávislých komisařů nám přislíbili například rektor Univerzity Palackého, ředitel Moravského divadla, primátor nebo hejtman," dodává Fellnerová. „Vyučování" musí trvat nejméně třicet minut.
Protože se tato show pojí zároveň se zdravotnickou akcí Zdravé srdce Hané, předvedou odborníci, jak provádět první pomoc. Čtvrteční akcí projekt Srdce Srdcí nekončí. Následovat budou v průběhu roku vědomostní kvízy, organizátoři navíc plánují zábavně zpracovat i další obdobná témata.

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Střední Morava, 19. 6. 2009


Studenti chystají srdce s 500 hlavami

OLOMOUC - Příprava největší hodiny biologie na světě finišuje v Olomouci. Na Horním náměstí by se tam měl uskutečnit netradiční pokus, který spočívá ve vytvoření živého modelu srdce  za účasti více než 500 žáků a studentů olomouckých základních a středních škol i Univerzity Palackého.
Organizátoři akci, kterou začali připravovat na 25. června, už nyní registrovali jako pokus o světový a český rekord u londýnské agentury Guinness World Records a agentury Dobrý den v Pelhřimově. Autorka projektu Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého doplnila, že chtějí barevnými kostýmy, různými pomůckami a důmyslnou choreografií vysvětlit princip fyziologické srdeční kontrakce, ale také srdeční zástavy a následné defibrilace. Působivé představení, podmalované hudbou Davida Spilky, se uskuteční odpoledne 25. června za denního světla a také večer jako světelná show.
Akce s názvem Srdce srdcí je zároveň spojena s již tradiční akcí Zdravé srdce Hané Nadačního fondu Pro srdce Hané. Odborníci se při ní věnují výuce laické resuscitace a propagaci zdravého životního stylu.
Akce Srdce srdcí je součástí projektu Kreativní biologie Univerzity Palackého. Originálním způsobem propojuje prvky vzdělání, zábavy a týmové spolupráce. Myšlenka sestavit model lidského srdce z dětí vznikla více než před rokem při přípravě přednášek pro první ročník Univerzity dětského věku.

Zdroj: Regionální mutace| Lidové noviny - Morava, 26. 5. 2009, autor ČTK

Anketa
od SRDCE k OPLOZENÍ
Náhled fotogalerie
Kostýmy - levý a pravý komoráři
komorari levi kostym komorari pravi kostym
Kostýmy - levý a pravý síňaři
sinari levi kostym sinari pravi kostym
Krvinky a převodní systém
KRVINKY kostym PREVODNI SYSTEM kostym
Dokument o srdeční záležitosti

obaldvd1

Autor: Lenka Bičová, studentka filmové vědy FF UP Olomouc

Charakteristika videa: studentský dokument mapující jednotlivé nácviky, tiskovou konferenci i vlastní akci na Horním nám. 25.6.2008. Originálně kombinuje filmový záznam s fotografiemi - obsahuje jak pohledy přímo z náměstí, tak z výšky 10m okolních budov. Na pozadí dokumentu je využit jak autentický zvuk během akcí, tak dokreslující zvukové nahrávky.

Délka: 45 min

Pozemní pohled na Srdce srdcí

obaldvd2

Autor: Martin Buka, AVC UP Olomouc

Charakteristika videa: soukromý pohled profesionála na akci Srdce srdcí 25.6.2009. DVD má dvě části: 1. část filmu zaznamenává přípravu a vlastní průběh Hodiny biologie-denní varianty. Střihový dokument působivě pracuje s detaily účastníků akce v kombinaci s doprovodnou hudbou i autentickým zvukem. 2. část filmu představuje doprovodný program akce (Nadace pro srdce Hané, taneční a hudební doprovodná vystoupení), dále pak večerní světelnou variantu Srdce srdcí. Dokument končí zajímavými záběry na technické zázemí akce vč. jeho úklidu.
Na závěr dokumentu jsou uvedena jména všech aktivních účastníků akce

Délka: 1. část - cca 7 min, 2. část - cca 15 min

Srdce srdcí - ze země i z „oblaků"

obaldvd3

Autor: Jan Bartoň a Filmové studio Olomouc

Charakteristika videa: Profesionální střihový dokument o přípravě i realizaci projektu Srdce srdcí. Dokument obsahuje záznamy z jednotlivých nácviků na hale UP i vlastní akce na Horním náměstí 25.6.2009, kdy jsou kombinovány záznamy z náměstí, oken okolních budov i 34 m vysoké plošiny. Součástí závěrečných titulků jsou uvedeny jména všech organizátorů i aktivních účastníků rekordu.

Délka: cca 18 min

Kombinované DVD

obaldvd4

Autor: J. Bartoň, M. Buka a AVC UP Olomouc

Charakteristika videa: DVD obsahuje kombinaci DVD č.2, 3, reportáž Audiovizuálního centra UP Olomouc a fotogalerii.

Spoluorganizátoři
Logo kraje logo olomouc logo sanofa logo prohane UP logo horizont cz